Gümüşhane Valiliği
Gümüşhane Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Gümüşhane Valiliği
Gümüşhane Valiliği

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

05 Haziran 2016
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

İlimizde Dünya Çevre Günü nedeniyle Gümüşhane Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen programa Vali Yardımcısı Şenol Turan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cemil Bayram, Kamu Kurum Müdürleri, yerel basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

Gümüşhane Belediye Başkanlığı önünden davul-zurna eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayan programda öğrenciler ellerinde taşıdıkları pankartlarla çevreye dikkat çekerken, çevre ile ilgili sloganlar atıldı.

Gümüşhane Kültür Merkezinde devam eden program çerçevesinde İl Müdürlüğümüz tarafından öğrenciler arasında düzenlenen “Hayalimdeki Çevre”  konulu resim yarışmasında dereceye giren ve katılan eserler sergilendi.

Törende konuşan İl Müdürümüz Cemil Bayram, 5 Haziran tarihinin dünya genelinde Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını belirterek, çevrenin mevcut olan tüm değerleri ile birlikte sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürülebilmesi için korunması gereken önemli bir değer olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Ercan Çimen ise Belediye olarak Aysın Rafet Ataç İlkokulu’nun bitkisel atık yağ toplama projesine destek olduklarını ve öğrencilerin bu projeyle 4 tona yakın atık yağ topladıklarını belirten Çimen, “Çevre konusunda gençlerimiz çok duyarlı, onlara güveniyorum. Çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Şenol Turan, atık yağ toplama projesine katılan öğrenci, öğretmen ve öğrenci ailelerine teşekkür ederek, “Çevre söz konusu olduğu zaman kaynaklar sınırlı, ihtiyaçlar sınırsızdır denilir. Kaynaklarımızın sınırlı olduğu doğrudur. Nüfusumuz sürekli artıyor. Ama ihtiyaçlarımız sınırsızdır kısmına katılmıyorum. İhtiyaçlar sınırsız değil, insanların ihtirasları, talepleri sınırsız” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra, “Geri Dönüşüm” konulu sinevizyon izlenip Aysın Rafet Ataç İlkokulu tarafından hazırlanan program sahneye kondu. İlk olarak öğrenciler adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şuheda Ulutaş gerçekleştirirken Sercan Bayram ve Ceren Çalışkan ise çevre ile ilgili şiirleri seslendirdi.

Aysın Rafet Ataç İlkokulu tarafından başlatılan ve il merkezindeki tüm okulların katılımıyla 15 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında yürütülen evsel atık yağ toplama projesi kapsamında, il merkezinde 3 bin 757 litre bitkisel atık yağın toplandığı proje ile 3 milyar 757 milyon litre suyun kirlenmesinin engellenmiş oldu belirtildi.

Daha sonra projede en fazla bitkisel atık yağ toplayan Aysın Rafet Ataç İlkokulu öğrencisi Mustafa Kağan Pehlivan (435 litre) birinci, Işıl Sema Doğan İlkokulu öğrencisi Ufuk Taha Ayaz (340,50 litre) ikinci, Aysın Rafet Ataç İlkokulu öğrencisi Samet Karasapan ise (306 litre) üçüncü oldu. Belediye Başkanlığı en fazla atık yağ toplayan öğrenci ve okulları ödüllendirirken, okullarda en fazla evsel atık yağ getiren 18 öğrenciye kırtasiye çeki hediye etti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Çevre Bilincini Kazandırmaya Yönelik ortaokul öğrencileri arasında yapılan “Hayalimdeki Çevre” konulu resim yarışmasında birinci olan Merkez Atatürk Ortaokulu öğrencisi Gökçen Gören’ e Gümüşhane Valisi Yardımcısı Şenol TURAN tarafından, ikinci olan Şiran İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Semra Şimşek’e Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan ÇİMEN tarafından,  üçüncü olan Merkez Atatürk Ortaokulu öğrencisi Halime NAR’a Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN tarafından ödülleri verildi.

Gümüşhane Kültür Merkezi giriş katından öğrenci ve katılımcılara ikram, tişört ve şapka dağıtımı ile program sona erdi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır